ВЕСТИРЕГИОН

Тензии во албанскиот Парламент по барањето на опозицијата за расправа за вмешаноста на Рама во случајот „Мекгонигал“

Неприсуството на премиерот Еди Рама на седницата на албанскиот Парламент на која приврзаниците на Сали Бериша побараа измени во дневниот ред и расправа за неговата вмешаност во аферата „Мекгонигал“, предизвикаа тензии со блокирање на собраниската говорница и тешки меѓусебни обвинувања.

Advertisements

Барањето го изнесе пратеникот Луачиано Бочи, кој рече дека од интерес на цела Албанија е денеска да има расправа по ова прашање.

-Американската правда ги стави под истрага Еди Рама и неговите соработници во обидот да финансираат со готовина погубување на опозицијата во земјата. Да не заборавиме дека премиерот не е сам и случајно со своите соработници. Главна рака што денеска удира во опозицијата е самиот премиер, тој ја корумпираше економијата, парламентот, се во Албанија, само да се елиминира опозицијата. Овој човек денеска го нема, се крие. Ќе ја разоткриеме вистината, а правдата треба веднаш да постапи. Зошто доцни албанската правда? Се соочуваме со криминални дела, а не заем од 225 илјади долари, што е најсмешната изјава на премиерот. Бараме расправата да почне веднаш со присуство на премиерот. Во оваа дебата денеска е интересот на цела Албанија, рече Бочи, јави АБЦ њуз.

Тој исто така обвини дека без никаква причина Советот за етика при законодавниот дом, од неговата работа ги исклучил Бериша и уште петмина пратеници, негови приврзаници, во период од десет дена.

Координаторот на пратеничката група на Социјалистичката партија, Таулант Бала, во аргументите против, рече дека она што може да се види во парламентот нема врска со прашањето на Мекгонигал, туку е обид да се оттргне вниманието од почетокот на истрагите за случајот „Грдец“.

-Имаме барање за промена на дневниот ред. Тоа мора да се направи спротивно на деловникот. Како што објаснивме, ваквите барања не поминуваат на седница. Тие се претставуваат на средба на координаторите. Причината за ваквото појавување на собранието нема врска со истрагата во САД, во истрагата нема албански функционер, туку пред една недела, синот на Сали Бериша беше пред Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција, СПАК. Истрагата за Грдец и 21 јануари се фундаментални прашања. Секој обид да се сврти вниманието е залуден напор, рече Бала.

Барањето беше отфрлено со 39 „за“ и 66 „против“, а собраниската говорница и понатаму останува запоседната од приврзанците на Бериша. Претседателката на парламентот Линдита Никола од седницата го отстрани Газменд Барди, по што демократите продолжија со опсадата на говорницата и со постојано тропање на столчињата.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button