КОШАРКАСПОРТ

Треjд меѓу Бруклин и Маверикс, Кајри Ирвинг стигна во Далас!

Бруклин нетс го „трејдуваа“ Кајри Ирвинг во Далас Mаверикс, за што ќе го добијат Спенсер Динвиди, Доријан Фини-Смит и повеќе избори на драфтот.

Според „Атлетик“ и „ЕСПН“, Нетс ќе добијат избор во првата рунда на драфтот во 2029, и втор избор на драфтовите во 2027 и 2029 година, а покрај Ирвинг во Далас ќе отпатува и Маркиф Морис. 30-годишниот Ирвинг побара да биде продаден, откако Нетси не му го дадоа продолжувањето на договорот, и сега е можно да добие четиригодишен договор вреден до 200 милиони фунти. Тој го пропушти мечот на Нетси против Вашингтон во петокот.

Ова е уште еден пресврт во сагата на Ирвинг, кој потпиша за својот домашен клуб заедно со Кевин Дурент во 2019 година. Тој беше суспендиран на осум меча оваа сезона откако сподели видео со анти-семитистичка политика, по што го загуби и спонзорскиот договор со „Најк“. Ирвинг исто така пропушти голем дел до сезоната 2021/22 откако одби да се вакцинира против КОВИД-19 и не можеше да игра на домашните мечеви поради правилата на градот Њујорк./Макfax/

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button