МАКЕДОНИЈА

Царовска: Дуалното образование создава инженери, не само работници

Стручното образование треба да се гледа како на едукациски систем што создава инженери, а не работничка сила од најниските нивоа, вели министерката за образование, Мила Царовска, во денешното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат.

Advertisements

„Ако еден инженер, го земете и го создавате од 14 години, тој по завршувањето на факултетот ќе има и повеќе знаење, но и подолг период бил изложен на реална практична настава. И во компаниите и во училиштата и секако, после на факултет“, вели Царовска.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button