СПОРТФУДБАЛ

УЕФА ќе го испита насилното однесување на англиските навивачи во финалето на Европското првенство

Европската фудбалска унија (УЕФА) побара да се испита насилното однесување на англиските навивачи на последниот натпревар на Европското првенство, вклучително и неколку стотици кои влегоа на стадионот „Вембли“ без билети. Меѓу другите прекршоци се и свиркањето на химната на Италија, навивач кој го прекина натпреварот со влегување во теренот и фрлањето предмети и пиротехнички средства на теренот. Во такви случаи, покрај паричната казна, која е најчеста, можно е делумно или целосно затворање на стадионот.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button