ФУДБАЛ

УЕФА – Зелено светло за поништување на одлуката за предноста на голот даден на гостински терен

Комитетот за натпреварувања во УЕФА, на последниот состанок даде зелено светло на одлуката за поништување на правилото кое дава предност на голот постигнат на гости. Според спортскиот новинар Мартин Циглер, кој се повикува на извори блиски до Европската фудбалска куќа, одлуката е одобрена, а последниот збор ќе го има Извршниот комитет на УЕФА. Според сегашните правила, во случај на нерешен резултат во квалификациските натпревари, во следната рунда поминува екипата која постигнува најмногу голови како гостин.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button