ВЕСТИЕКОНОМИЈА

УПОЗ: Вработените во обвинителствата и судовите следната недела излегуваат на штрајк, ќе бараат плати како функционерските

Вработените во јавните обвинителства и судовите во државата следната недела излегуваат на штрајк незадоволни од разликата во платите на вработените во јавниот сектор и функционерите, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудството и здруженијата на граѓани – УПОЗ, Трпе Деаноски.

Според Деаноски, јавните обвинителства ќе стапат во штрајк на 27 септември, а наредниот ден, како што најави, и вработените во сите судови во државата ќе протестираат пред Министерството за правда и пред Владата, пренесува МИА.

И едните и другите ќе бараат зголемување на платите во ист износ како и именуваните функционери, односно за 78 отсто, како и враќање на додатоците на плата кои им се загарантирани со закон, а не им се исплаќаат веќе половина година.

„Штрајкот во обвинителствата ќе трае се до исполнување на барањата на вработените, а за време на штрајкот ќе се работат само итните и неодложни работи како што е пропишано со закон“,

рече Деаноски посочувајќи дека 95 отсто од вработените во правосудството и државната управа земаат помалку од просечната плата во државата.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button