ВЕСТИЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈА

Утре одлука за тарифите за струја

Утре одлука за тарифите за струја

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ги објави новите тарифни блокови за потрошувачката на електрична енергија, дознава Алсат.

Advertisements

Според извори од регулаторна, од првично најавените нивоа на промени, зголемени ќе бидат вториот и третиот тарифен блок. Тие првично беа најавувани дека ќе бидат до 420 односно 630 потрошени киловат часови, но со планираните измени тие ќе бидат над 420, односно 630 киловати.

Надлежните уверуваат дека над 80 отсто од домаќинствата ќе имаат пониски или идентични сметки за струја како и досега. Но, оние кои ќе влезат во третиот блок или ќе го надминат, би можеле да имаат сметки повисоки и за 50 отсто од сегашните.

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button