ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Вакцинацијата продолжува според возраста

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска уште еднаш нагласи дека имунизацијата на населението продолжува да се одвива според возрасната граница. До крајот на следната недела треба да се вакцинираат дополнително пријавените 8.000 постари граѓани и тие ќе имаат приоритет пред помладите.

Advertisements

Околу 40 отсто од вкупното население над 70 години, веќе е вакцинирано, нагласи Филипче.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button