СПОРТФУДБАЛ

ВИДЕО / Челзи е новиот светски клупски шампион

Сините забележаа победа по 120 минути, со резултат 2:1 против бразилскиот тим Палмеирас. Во 55. минута Хадсон-Одои аситираше на време , додека Ромелу Лукаку од непосредна близина бие со глава за водство на Челзи. Бразилците се мобилизираа и набрзо израмнија преку гол.

Advertisements

Рафаел Веига од пенал се покажа прецизен, победувајќи го голманот на Челзи, Менди. Натпреварот во регуларното време заврши без победник (1:1), но по продолженијата двапати по 15 минути победи Челзи.

Фудбалерот Каи Хаверц погоди од пенал во 117. минута за победа на Челзи, со што му ја обезбеди светската титула за клубови.

Финалето се одигра на стадионот Мохамед Бин Зајед во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button