ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Најмалку осум мртви во обилните поплави во Иран

Најмалку осум лица загинаа во поројните поплави на југот на Иран поради обилните дождови кои се очекува да траат до крајот на оваа недела, објавија денеска државните медиуми.

Advertisements

„По поплавите и дождовите во изминатите неколку дена во јужните региони на земјата, видовме зголемување на жртвите и загинатите“, изјави портпаролот на националната спасувачка служба Мојтаба Каледи, а пренесе државната новинска агенција ИРНА.

„Досега осум лица загинаа, а две се водат како исчезнати“, рече Каледи, додавајќи дека 14 други се повредени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button