СПОРТФУДБАЛ

ВИДЕО / Резервистите на Чави ја запечатија судбината на Билбао

Барселона му се „одмазди“ на Атлетик Билбао откако го елиминираше во Купот на Кралот, победувајќи го во 26. коло од Ла Лига со 4-0.

Advertisements

По одбиената топка од ударот со глава на Жерар Пике, Пјер-Емерик Обамејанг ја искористи предноста и постигна феноменален гол во 37 минута. Барселона продолжи да доминира и во вториот дел. Усман Дембеле постигна супергол по асистенција на Де Јонг во 73-та минута, веднаш откако влезе во игра. Лук Де Јонг влезе во игра од клупата и веднаш погоди за 3-0. И победата на Барса ја запечати Мемфис Депај, кој се врати по повредата, и влезе во последните моменти (90 + 5).

 

Барселона со оваа победа се искачи на четвртата позиција со 45 бодови, додека Билбао го зазема осмото место со 37 бода.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button