ВЕСТИСВЕТ

(ВИДЕО) Тексас се бори со вториот најголем шумски пожар во својата историја!

Едно лице загина, жителите се евакуирани, а домовите и деловните објекти останаа без струја во шумскиот пожар во Тексас кој брзо се шири, јавува Би-Би-Си.

Вториот најголем шумски пожар во историјата на Тексас изгоре 850.000 хектари северно од градот Амарило. Гувернерот на Тексас Грег Абот прогласи катастрофа во 60 окрузи.

Шумската служба во Тексас изјави за A&M дека ветерот малку паднал, што помогнало да се забави ширењето на пожарот. Сепак, само мал дел од пожарот е ставен под контрола вчера попладне.

„Во северниот дел од земјава денеска се очекуваат врнежи од дожд кои би можеле да помогнат во гаснењето на пожарот. Во меѓувреме, стотици пожарникари и екипи за итни случаи се испратени на терен“, изјави Сет Кристенсен, портпарол на Одделот за вонредни состојби во Тексас.

Пожарот веќе уништи половина милион хектари и е само втор по пожарот во Источен Амари во 2006 година, во кој изгореа повеќе од 900.000 хектари.

Пожарот принуди да се евакуираат жителите на неколку градови, како и населбите во градот Амарило и други заедници, соопшти шумската служба и локалната полиција.

Националната метеоролошка служба ги предупреди жителите во близина на Амарило да останат дома со своите миленици поради лошиот квалитет на воздухот. Тексас издаде предупредувања до фармерите за можните влијанија врз земјоделството и сточарството.

Повеќе од 4.500 домови и деловни објекти се без струја во погодената област.

Фабриката за нуклеарно оружје „Пантекс“ во Тексас продолжи со нормална работа во средата, откако пожар северно од локацијата предизвика евакуација на неколку членови на персоналот.

Пожарите биле северно од објектот и локацијата. Од фабриката на мрежата „Х“ соопштија дека „во овој момент“ нема непосредна закана од шумски пожар.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button