ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

ВМРО „билда“ атмосфера за избори, СДСМ не прифаќа

СДСМ бара деблокирање на 30 закони во Собранието, порачувајќи дека работата на законодавецот треба да продолжи бидејќи парламентарните избори ќе се одржат во 2024 година. Протестот на опозицијата, според нив, нема да биде успешен да го смени овој факт, па затоа блокирањето на Собранието не е успешен проект.

Advertisements

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани на протест поради економската, енергетската и здравствената криза.

Протестот ВМРО-ДПМНЕ го планира за 18 јуни, сабота. Ова е втор чекор што го прават за да ја натераат власта на предвремени избори. Активната блокада на Собранието почна на 10 мај и оттогаш парламентарците успеаја да го изгласаат само дневниот ред на седницата што ја отворија. /Алсат.мк

Фатлуме Дервиши 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button