ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

ВМРО: Влада без ДУИ или избори во септември!

ВМРО-ДПМНЕ бара од СДСМ да одлучи помеѓу две опции: проширена влада без ДУИ во неа или предвремени парламентарни избори во септември или почетокот на октомври. Според ВМРО, формирањето работни групи меѓу нив и СДСМ би имало смисла само откако социјалдемократите ќе се изјаснат за една од опциите.

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ покажува несериозност и покрај фактот што, според него, лидерот на опозицијата прифатил уставни измени. Според Ковачевски, проширената влада би ги отворила преговорите со ЕУ и би затворила неколку поглавја, а потоа, како што вели законот, ќе има 100 дена техничка влада.

Инаку и од Алијанса за Албанците соопштија дека се подготвени да ја напуштат Владата само ВМРО да ги поддржи уставните измени. Претходно пак, од ДУИ наведоа дека би излегле од власта под услов проширената влада без нив да биде формирана откако ќе влезат во сила уставните амандмани.

Адријан Керими

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button