РЕГИОН

Во БиХ уапсен шефот на Агенцијата за разузнавање

Босанската полиција го уапси шефот на Агенцијата за разузнавање, Осман Мехмедагиќ во рамки на истрагата што вклучува перење пари и фалсификување документи. Тој е приведен на барање на државните обвинители под сомнение за злоупотреба на положба, фалсификување документи за лична идентификација и перење пари, изјави портпаролот на полицијата во Сараево, Мирза Хаџиабдиќ.

Advertisements

Властите претходно овој месец извршија претрес во просториите на агенцијата и го одзедоа личното досие на Мехмедагиќ. Минатиот месец полицијата го уапси Денис Прчиќ, шефот на приватниот американски универзитет во Сараево и Тузла, за наводно незаконско издавање на диплома на Мехмедагиќ.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button