ВЕСТИРЕГИОН

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина

Дијалогот меѓу Белград и Приштина на највисоко ниво ќе продолжи во понеделник во Брисел, со посредство на Европската унија. Како дел од продолжувањето на дијалогот, претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти ќе се сретнат во Брисел со учество на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Мирослав Лајчак. Кабинетот на Вучиќ соопшти дека српскиот претседател ќе има посебна средба со Борел и Лајчак за време на неговата посета на Брисел.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button