ВЕСТИРЕГИОН

Во Бугарија регистрирана мутација на британскиот сој на корона

Кај две жени од северна Бугарија, инфицирани со британската верзија на коронавирусот, забележана е мутација во спајкот на протеинот на вирусот, од кој се замени аминокиселини, соопштија бугарските здравствени власти на брифинг.

Advertisements

Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарските здравствени власти веднаш се обратиле до Институтот за молекуларна биологија при Бугарската академија на науките за нивно натамашно секвенционирање.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button