ВЕСТИРЕГИОН

„Во Македонија нема Бугари! – Провокативен транспарент пред почетокот на Советот за национална безбедност на Бугарија

Непознат маж постави транспарент во центарот на Софија, на кој пишува дека во Македонија нема Бугари, како што објави Бугарската национална телевизија (БНТ), пред почетокот на Консултативниот совет за национлна безбедност на Бугарија, на кој главна тема ќе биде евроинтеграцијата на Скопје.

Advertisements

Според БНТ, мажот бил повикан од полиција за да биде идентификуван.

Претходно, претседателот на Бугарија, Румен Радев, за денеска во 14 часот го закажа состанок на Консултативниот совет за национална безбедност на тема „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Република Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button