ВЕСТИСВЕТ

Вонреден Совет за надворешни работи на ЕУ за состојбата на Блискиот Исток

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ попладнево (16 април) ќе одржат вонреден состанок преку видео конференциска врска посветен на најновиот развој на настаните на Блискиот Исток по иранските напади со дронови и проектили врз Израел изминатиов викенд.

Вонредното заседание на Советот за надворешни работи на ЕУ го најави високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во објава на платформата X, порачувајќи дека целта на блокот е да придонесе за деескалација на состојбата и за безбедност на регионот.

Портпаролот на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано вчера нагласи дека единствена точка на состанокот ќе биде најновата ескалацијата на состојбата на Блискиот Исток, како и следните чекори што ќе ги преземат ЕУ и нејзините земји членки како реакција на овие настани.

Во официјалната реакција на случувањата на Блискиот Исток, ЕУ порача дека најостро ги осудува иранските напади со дронови и ракети врз Израел.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button