МАКЕДОНИЈА

Заев на самит на НАТО- заедно ќе носиме стратегиски одлуки за прилагодувањето на Алијансата

Македонскиот премиер Зоран Заев, придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска за првпат учествува на самит на НАТО откако земјава е полноправна членка. Заев пред почетокот на самитот оцени дека членството во НАТО е реализација на стратегиската цел на државата.

Advertisements

„Силно веруваме дека е потребно сите земји од Западен Балкан да имаат кристално јасна евроатлантска и ЕУ перспектива. Оставањето вакуум во нашиот дел од Европа не е опција. Потребни ни се предвидливи, кредибилни и повторно засилени процеси на интеграција во ЕУ и НАТО. Денес сме тука за да го потврдиме нашето единство, кохезија и солидарност. Ние исто така ќе се осврнеме на идните предизвици и заедно ќе донесеме одлуки на стратешко ниво за понатамошно прилагодување на НАТО “, рече Заев.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button