ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Заев: Преку МНР ќе се провери автентичноста на изјавата на португалската министерка

Владата преку службите во Министерството за надворешни работи ќе ја провери автентичноста на изјавата на португалската министерка за Европа, Ана Поула Закаријаш, која во изјава за новинарите во Лисабон рече дека македонскиот јазик некогаш бил дел од бугарскиот.

Advertisements

„Веројатно министерката направила толкување за бугарски медиум, ќе провериме денеска, преку стручните служби од МНР, за автентичноста за тоа што е кажано и МНР соодветно ќе реагира во јавноста“, рече Заев.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button