ВЕСТИСВЕТ

Загинаа петмина алпинисти во виулица на руската планина Елбрус

Пет алпинисти загинаа откако беа фатени во снежна бура додека биле на највисоката планина во Европа, руската планина Елбрус.

Advertisements

Четиринаесет други членови на групата беа спасени при силен ветер и ниска видливост во услови на температури од минус 20 Целзиусови степени, соопшти денеска Министерството за вонредни состојби.

Единаесет од преживеаните се пренесени во болница.

Инцидентот на 23 септември се случи кога 19-те алпинисти биле на надморска височина од над 5.000 метри.

Највисокиот врв на планината Елбрус во рускиот северен Кавказ, достигнува 5.642 метри.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button