СВЕТ

Захарова: Русија е подготвена за дијалог со НАТО

Русија е подготвена да разговара за прашањата за деескалација и спречување на инциденти со Северноатлантската алијанса, но без ангажман на воени експерти овој дијалог би немал смисла, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова .

Advertisements

“Русија не избегнува дијалог со НАТО и е подготвена за вистинска дискусија за прашања на деескалација и спречување на инциденти. Но, без вклучување на воени експерти разговорите за овие прашања навистина не би имале смисла. Г-дин Столтенберг е свесен за тоа”, Рече Захарова во својата изјава.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button