СПОРТФУДБАЛ

Ждрепката спои извонредно возбудливи натпревари

Од 20. јуни до 14. јули следната година САД ќе биде домаќин на новото издание на популарната Копа Америка. Покрај десет селекции од Јужна Америка, овој пат дел од спектакуларното натпреварување ќе бидат и шест репрезентации од Северна и од Централна Америка.

Ждрепка одлучи во Групата А да бидат: Аргентина, Перу, Чиле и победникот од дуелот меѓу Канада и Тринидад и Тобаго.

Во Групата Б ќе бидат: Мексико, Еквадор, Венецуела и Јамајка, а домаќинот САД ќе биде во Групата Ц заедно со Уругвај, Панама и Боливија.

И конечно во Групата Д ќе играат: Бразил, Колумбија, Парагвај и подобриот од бараж-пресметката меѓу Хондурас и Костарика.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button