СПОРТФУДБАЛ

„Жолтата подморница“ го потопи Јувентус во Торино

Екипата на Виљареал приреди големо изненадување со тоа што успеа да го победи Јувентус во реваншот од 1/8 финалето и да се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Првиот натпревар заврши нерешено 1:1, но шпанците победија во Торино со убедлив резултат 0:3, за да го обезбедат четвртфиналето.

Advertisements

Првото полувреме заврши како што започна, бидејќи ниту една од двете екипи не ги конкретизираше многуте случаи. Жерар Морено го доведе Виљареал во водство, постигнувајќи погодок од белата точка (78′), откако Ругани го предизвика пеналот со опасен фаул во опасната зона.

 

Само седум минути подоцна по асистенција на Ауриер, Торес го удвои водството за да му даде малку смиреност на Виљареал. Додека, Арнаут Данџума конечно го обезбеди „билетот“ за четвртфиналето, погодувајќи на крајот од пенал (90 + 3).

Следниот противник Виљареал ќе го дознае по ждрепката овој петок.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button