NATO duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur veten kundër Rusisë, thotë ministrja gjermane e Mbrojtjes

NATO duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur veten kundër Rusisë, thotë ministrja gjermane e Mbrojtjes

NATO duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur veten kundër Rusisë dhe nga presidenti rus Vladimir Putin, tha të shtunën ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, sepse ne “nuk mund ta dimë se deri ku mund të shkojnë iluzionet e Putinit”.

“Një gjë është e sigurt: situata aktuale do të thotë që ne duhet të bëjmë më shumë së bashku”, tha Lambrecht ndërsa vizitoi trupat gjermane të dislokuara në Lituani.

“Lufta brutale ruse e agresionit në Ukrainë po bëhet gjithnjë e më brutale dhe e paskrupullt… Kërcënimi i Rusisë për armë bërthamore tregon se autoritetet ruse nuk kanë skrupuj”.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë në mënyrë të përsëritur se nuk kanë parë asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pavarësisht nga ajo që e quan “kërcënimi bërthamor i Putinit”.

Gjermania vendosi trupat e saj të para në Lituaninë anëtare të NATO-s, në kufirin me Rusinë, në vitin 2017 pasi Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës. Ajo ra dakord të rrisë ndjeshëm misionin në qershor në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Lambrecht inauguroi një qendër të përhershme komanduese gjermane në Lituani të premten, e cila tha se do të ndihmonte në lëvizjen e një brigade trupash nga Gjermania në Lituani në 10 ditë nëse do të ishte e nevojshme.

Një brigadë e NATO-s ka 3,000-5,000 trupa dhe Lambrecht tha se stërvitjet e shpeshta në Lituani do të ndihmonin për të vendosur trupa shpejt nëse do të ishte e nevojshme për t’u bashkuar me 1,000 që mbahen përgjithmonë në Lituani.

“Ne qëndrojmë pranë aleatëve tanë”, tha Lambrecht. “Ne kemi dëgjuar kërcënimet e Rusisë ndaj Lituanisë, e cila po zbatonte sanksionet evropiane në kufirin me Kaliningrad. Ky nuk është pothuajse kërcënimi i parë dhe ne duhet t’i marrim seriozisht dhe të përgatitemi”.

LEXO EDHE:

Back to top button