Ndërprerjet e mëdha të internetit raportohen në të gjithë planetin që ndikojnë në marka të shumta me emër të madh

Një ndërprerje e madhe e internetit rrëzoi disa nga faqet e internetit më të njohura në botë të martën në mëngjes.
Uebfaqja e Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar Gov.uk dhe Amazon janë shkatërruar, ndërsa një mori faqesh në internet të mëdha – përfshirë The Guardian, New York Times, Independent, Financial Times, CNN, Buzzfeed dhe gazeta Franceze Le Monde – gjithashtu kanë njoftime për gabime në internet.

- Advertisements -

Ofruesi i qendrës së të dhënave Fastly pranoi se po përballej me probleme pak para orës 11 të mëngjesit me kohën Britanike, me shumë uebfaqe të lidhura me rrjetin e shpërndarjes së përmbajtjes (CDN) duke treguar një mesazh ‘error 503’.

Shkroi me shpejtësi në faqen e saj në internet: ‘Ky incident prek: Evropën (Amsterdam (AMS), Dublin (DUB), Frankfurt (FRA), Frankfurt (HHN), Londër (LCY)), Amerikën e Veriut (Ashburn (BWI), Ashburn (DCA ), Ashburn (IAD), Ashburn (WDC), Atlanta (FTY), Atlanta (PDK), Boston (BOS), Chicago (ORD), Dallas (DAL), Los Angeles (LAX)), dhe Azi / Paqësor (Hong) Kong (HKG), Tokio (HND), Tokio (TYO), Singapor (QPG)). ‘

Në orën 10.58 të mëngjesit me kohën Britanike, ajo tha se “po hetonte ndikimin e mundshëm të performancës me shërbimet tona CDN”, duke shtuar më vonë se ishte ende duke hetuar çështjen.

Kompania ofron shërbime të tilla si përshpejtimi i kohës së ngarkimit për faqet e internetit, mbrojtja e tyre nga sulmet kibernetike të të shërbimit dhe ndihma e tyre që të merren me breshëri trafiku në mënyrë që të qëndrojnë në internet dhe të qëndrueshëm.

LEXO EDHE:

Back to top button