Një fushë e pafund varresh në Mariupol: Rusët shkruajnë numra në vend të emrave

Një fushë e pafund varresh në Mariupol: Rusët shkruajnë numra në vend të emrave

Këshilli i qytetit të Mariupolit njoftoi se mijëra varre të reja u shfaqën në varrezat e qytetit që ishte pushtuar nga forcat ruse.

Në videon që ata kanë publikuar, mund të shihen shumë varre mbi të cilat ka numra në vend të emrave.

“Varrezat në Mariupol po bëhen më të mëdha. Mijëra varrime të reja. Emrat janë të fshehur nën numra”, njoftoi këshilli i qytetit të Mariupolit.

“Okupatorët rusë i morën jetën. Na kanë mohuar mundësinë për të mësuar datën e vdekjes dhe vendin ku janë varrosur të afërmit tanë”, shtoi Këshilli.

Videoja që ata i bashkëngjitën raportit tregon shumë varre me kryqe dhe pllaka me numra. Më herët, këshilli i qytetit raportoi se në Mariupol, shumica e njerëzve jetojnë në tenda dhe gatuajnë ushqim në zjarr.

Kujtojmë se Mariupol ra nën kontrollin rus pas disa muajsh rezistencë nga mbrojtësit ukrainas. Shumica e të burgosurve ukrainas janë shkëmbyer, por shumë janë ende të zhdukur.

LEXO EDHE:

Back to top button