Një grua indiane ka njoftuar se do të martohet me veten në atë që është quajtur ‘sologamia’ e parë e vendit

Një grua indiane ka njoftuar se do të martohet me veten në atë që është quajtur ‘sologamia’ e parë e vendit, por që kritikët e kanë denoncuar si pak më shumë se një marifet publiciteti që tërheq vëmendjen.

Kshama Bindu, një e diplomuar në sociologji dhe ‘krijuese digjitale’ nga shteti perëndimor i Gujarat, do të martohet me veten në një ceremoni tradicionale hindu, të ndjekur nga familja dhe miqtë në qytetin e Vadodara, më 11 qershor.

24-vjeçarja thotë se martesa do të jetë ‘një akt i thellë vetë pranimi’ dhe ajo do t’i përkushtohet një jete të ‘dashurisë për veten’, përpara se të shkojë për një muaj mjalti dy-javor rreth shtetit jugor Goa.

Bindu thotë se familja dhe miqtë e saj do të marrin pjesë në ceremoninë, në një tempull në qytetin e Vadodara, gjatë së cilës ajo do të angazhohet për një jetë ‘dashurie për veten’.

Por ekspertët thonë se martesa nuk do të jetë e ligjshme, pasi të tjerët e akuzuan atë si një ‘kërkues të vëmendjes’.

“Mund të jetosh me veten pa u martuar me veten, je thjesht një kërkuese e vëmendjes dhe ke luajtur mirë”, shkroi një përdorues në Tëitter.

Duke folur për NDTV të Indisë, Bindu tha: “Kam kuptuar se nuk kam nevojë për një princ simpatik, sepse unë jam mbretëresha ime. Kjo është arsyeja pse kam vendosur të martohem me veten më 11 qershor. Do të vishem si nuse, do të marr pjesë në rituale, miqtë e mi do të marrin pjesë në dasmën time dhe pastaj do të kthehem në shtëpinë time në vend që të shkoj me dhëndrin”.

Në një intervistë për BBC, ajo shtoi se festimet do të fillojnë herët më 11 qershor me një banjë tradicionale Haldi, në të cilën tumeku i përzier me vaj dhe ujë aplikohet në të gjithë trupin si një bekim për një martesë të mirë.

Bindu më pas do t’i lyejë duart me këna dhe flokët e saj do t’i shënojë me pluhur vermilion përpara se të shkojë në tempull.

Pasi atje, ajo do të ndezë një zjarr të shenjtë dhe do të bëjë shtatë hapa rreth tij vetëm, një traditë e ndërmarrë zakonisht nga të dy partnerët.

Pas kthimit në shtëpi, ajo do të niset për në Goa për dy javë pushime e vetme.Udhëtimi im nëpër dy martesa të humbura më në fund më ka mësuar…
Bindu, e cila identifikohet si biseksuale, tha se ceremonia e dasmës do të ketë rituale tradicionale dhe do të bekohet nga një prift.

“Kam vënë re se ndryshe nga perëndimi, martesat me vetveten nuk janë të njohura në Indi. Prandaj, kam vendosur të filloj këtë trend dhe të frymëzoj të tjerët. Njerëzit mund të mos e pëlqejnë idenë time, por kam besim se po bëj gjënë e duhur”, ka thënë ajo.

Por Krishnakant Vakharia, një avokat në Gjykatën e Lartë të Indisë, tha se ligji përcakton se duhen dy persona për të bërë një martesë dhe se ‘sologamia’ nuk do të njihet si legjitime.

LEXO EDHE:

Back to top button