Policia në Sudanin e Jugut vret 5 grabitës para bankës qendrore

Policia në Sudanin e Jugut vret 5 grabitës para bankës qendrore

Policia vrau pesë grabitës jashtë bankës qendrore të Sudanit Jugor në kryeqytetin Juba, pasi ata hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë, tha policia.

Zëdhënësi i policisë gjeneralmajor Daniel Justin mohoi raportet për një tentativë për grabitje bankare të premten mbrëma dhe tha se persona të armatosur vodhën para nga një makinë e parkuar pranë ministrisë së industrisë së naftës, raportoi AP.

Justin tha se grabitësit qëlluan ndaj forcave të sigurisë dhe policia u përgjigj dhe vrau pesë prej tyre, duke pretenduar se ishin të gjithë shtetas të Sudanit të Jugut. Banka Qendrore e Sudanit Jugor konfirmoi se incidenti ndodhi para ndërtesës së saj.

LEXO EDHE:

Back to top button