Presidenti i Palestinës: Qeveria e re duhet të përgatitet për zgjedhje legjislative

Presidenti i Palestinës: Qeveria e re duhet të përgatitet për zgjedhje legjislative

Qeveria e re palestineze, e udhëhequr nga kryeministri Mohammed Mustafa, duhet të përgatitet për mbajtjen e zgjedhjeve legjislative dhe presidenciale në të gjitha qeveritë palestineze, veçanërisht në Jerusalemin Lindor, tha të dielën Presidenti Mahmud Abbas.

Deklaratat e Abbasit erdhën me rastin e ceremonisë së betimit të qeverisë së re, sipas agjencisë palestineze të lajmeve Wafa. Qeveria e re palestineze u betua të dielën në mbrëmje, duke pasuar qeverinë e Mohammed Shtayyeh, i cili dha dorëheqjen në shkurt.

“Detyrat e qeverisë së re përfshijnë unifikimin e institucioneve të vendit, maksimizimin e përpjekjeve të ndihmës dhe rindërtimit në Gaza dhe Bregun Perëndimor dhe ringjalljen e ekonomisë. Qeveria duhet të përgatitet për zgjedhje legjislative dhe presidenciale në të gjitha qeveritë e atdheut, me Jerusalemin Lindor në ballë”, tha Abbas.

 

LEXO EDHE:

Back to top button