Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është larguar nga atdheu i tij për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus

Udhëheqësi ukrainas u nis për në Uashington herët këtë mëngjes në vizitën e tij të parë jashtë vendit që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Në kryeqytetin amerikan ai do të bisedojë me presidentin dhe kolegun e tij Joe Biden, të cilët konfirmuan se takimi do të zhvillohet. Biden tha në deklaratën e tij se Zelensky do të shkonte në Shtëpinë e Bardhë përpara se të fliste në një sesion të përbashkët të Kongresit “duke demonstruar mbështetje të fortë dhe dypartiake për Ukrainën”.

Vetë Zelensky gjithashtu shkroi në Twitter për të njoftuar vizitën e tij në SHBA

“Rrugës për në SHBA për të forcuar qëndrueshmërinë dhe aftësitë mbrojtëse të Ukrainës.” Në veçanti, Biden dhe unë do të diskutojmë për bashkëpunimin midis Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe do të mbaj një fjalim në Kongres dhe një sërë takimesh dypalëshe”, tha Zelensky. ka shkruar.

Sot bëhen saktësisht 300 ditë nga fillimi i agresionit rus kundër Ukrainës, i cili filloi më 24 shkurt të këtij viti.

Situata në front është ende jashtëzakonisht e vështirë dhe e ndërlikuar dhe mundësia për t’i dhënë fund konfliktit, sipas shumë njerëzve, as që shihet.

LEXO EDHE:

Back to top button