Putin do të takohet me Lukashenkon javën e ardhshme

Putin do të takohet me Lukashenkon javën e ardhshme

Ukraina po forcon mbrojtjen e kufirit të saj me Bjellorusinë nga frika se Rusia mund të jetë duke përgatitur një sulm të ri, ka thënë një zyrtar qeveritar.

Zëvendësministri i Brendshëm Yevhen Yenin tha se Ukraina do të forcojë kufirin Bjellorusi me forca të armatosura dhe municione, raporton BBC.

Kjo vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Bjellorusisë Alexander Lukashenko do të takohen në Minsk javën e ardhshme, ka njoftuar Kremlini.

Përpara vizitës së Putinit, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se trupat e saj të vendosura në Bjellorusi do të kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Bjellorusinë.

LEXO EDHE:

Back to top button