Raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë, e djathta ekstreme shpreson në një fitore historike

Raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë, e djathta ekstreme shpreson në një fitore historike

Kjo është hera e parë që Tubimi Kombëtar kundër imigracionit (RN) i Marine Le Pen dhe Jordan Bardella ka pasur një shans realist për të drejtuar qeverinë dhe për të marrë kontrollin e plotë të Asamblesë Kombëtare.

Por pas fitores së RN në raundin e parë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të dielën e kaluar, qindra kandidatë rivalë u larguan për t’u dhënë të tjerëve një shans më të mirë për të mposhtur të djathtën ekstreme.

Votimi  Francë fillon në orën 08:00 dhe sondazhet e para do të publikohen 12 orë më vonë.

Cilido qoftë rezultati, është e vështirë të shohësh Presidentin Emmanuel Macron të dalë nga ky “pus”, raporton BBC.

LEXO EDHE:

Back to top button