Rusia ndaloi gazin përmes Nord Stream 1 për tre ditë

Rusia ndaloi sot dërgesat e gazit në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1. Evropa është informuar se Gazprom do të mbyllë tubacionin Nord Stream 1 për në Gjermani nga 31 gushti deri më 3 shtator.

Njësia e vetme e pompimit Trent 60 që funksionon do të mbyllet për tre ditë për mirëmbajtje dhe mirëmbajtje parandaluese, tha kompania ruse e naftës në një deklaratë.

Një sërë procedurash rutinë, në përputhje me kontratën aktuale të mirëmbajtjes, do të kryhen nga ekspertët e kompanisë së bashku me kolegët e Siemens, saktëson Gazprom.

Të dhënat nga faqja e internetit e operatorit North Stream 1 tregojnë se fluksi ishte zero midis orës 04:00 dhe 05:00 herët në mëngjes.

 

Qeveritë evropiane kanë frikë se Moska mund ta zgjasë këtë pezullim për të shlyer sanksionet që u vendosën ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës. Ata akuzojnë presidentin rus Vladimir Putin për përdorimin e rezervave të energjisë si një “armë lufte”, ndërsa Moska mohon pretendime të tilla.

Ndërprerja ruse dhe shkurtimet e furnizimit kanë rritur çmimet e gazit dhe kanë detyruar qeveritë evropiane të përpiqen për furnizime alternative përpara dimrit.

Kufizimet e mëtejshme në furnizimin me gaz të Evropës do të përkeqësonin një krizë energjetike që tashmë ka parë rritjen e çmimeve të gazit me shumicë me më shumë se 400 për qind që nga gushti i kaluar, duke rritur koston e jetesës për konsumatorët dhe bizneset dhe duke i detyruar qeveritë të shpenzojnë miliarda për të lehtësuar këto barra.

LEXO EDHE:

Back to top button