SHBA ashpërson politikat ndaj Rusisë

SHBA ashpërson politikat ndaj Rusisë

Senati amerikan miratoi njëzëri një rezolutë që i bën thirrje Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Antony Blinken të shpallë Rusinë një shtet që sponsorizon terrorizmin për veprimet në Çeçeni, Gjeorgji, Siri dhe Ukrainë që çuan në vdekjen e burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm. “Forcat e armatosura të Federatës Ruse kanë kryer krime kundër civilëve të pafajshëm dhe janë përpjekur të mbulojnë mizoritë e tyre me varre masive në të gjithë Ukrainën”, thuhet në projektligjin e Senatit. Një masë e ngjashme ka kaluar edhe në Dhomën e Përfaqësuesve, ku kryetarja Nancy Pelosi pritet të jetë një mbështetëse e fortë e miratimit të saj. Megjithatë, kompetenca për të caktuar një shtet terrorist i takon Departamentit të Shtetit./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button