SHBA-ja kërcënon me sanksione Mianmarin për ndalimin e Aung San Suu Kyi

Presidenti i SHBA Joe Biden ka kërcënuar të rivendosë sanksionet ndaj Mianmarit pasi ushtria e vendit mori pushtetin. Sanksionet ishin lehtësuar vetëm kohët e fundit, pasi vendi filloi të dilte nga një diktaturë ushtarake e gjatë me dekada. Të hënën, Aung San Suu Kyi dhe zyrtarë të tjerë të zgjedhur u arrestuan, me partinë e Suu Kyi të akuzuar për mashtrim mbi fitoren e saj të jashtëzakonshme në zgjedhje.

Kombet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe BE gjithashtu kanë dënuar marrjen e pushtetit nga ushtria mes frikës nga protesta dhe trazira të mundshme. Suu Kyi – e cila kaloi gati 15 vjet në paraburgim midis 1989 dhe 2010 – ka nxitur mbështetësit e saj të “protestojnë kundër grusht shtetit” në një letër të shkruar para se të arrestohej. Ajo paralajmëroi veprimet e ushtrisë do ta vendosnin vendin përsëri nën një diktaturë.

Ushtria ka refuzuar të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit, duke shpallur një gjendje të jashtëzakonshme njëvjeçare. Por në një deklaratë, Biden tha se “forca nuk duhet të kërkojë kurrë të shfuqizojë vullnetin e njerëzve ose të përpiqet të fshijë rezultatin e një zgjedhje të besueshme”.
Shtetet e Bashkuara kishin hequr sanksionet gjatë dekadës së kaluar ndërsa Mianmar përparoi në demokraci. Biden tha se kjo do të rishikohet urgjentisht, duke shtuar: “Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë për demokracinë kudo që të jetë nën sulm”, raporton BBC.

LEXO EDHE:

Back to top button