Skuadrat italiane, shënojnë ngritje të ndjeshme në renditjen e UEFA-s

Interi, Milani dhe Napoli janë ngjitur të gjithë në renditjen e koeficientit të klubeve të UEFA-s pas raundit të fundit të ndeshjeve të Ligës së Kampionëve, ku klubet e qytetit do të përballën në një “Derby della Madonnina” në gjysmëfinale.

Renditja e klubeve të UEFA-s bazohet në rezultatet e klubeve që konkurrojnë në pesë edicionet e mëparshme të Ligës së Kampionëve, Ligës së Evropës dhe Ligës së Konferencës e dhe rezultatet përcaktojnë fillimin në shortet e garave.

Nga tre klubet italiane në epërsi në tabelën evropiane, Interi ka dalë më i larti, i renditur i 10-ti në përgjithësi në Evropë, duke u ngjitur me 12 vende nga renditja e mëparshme e cila e pavarësisht largimit të tyre nga Milani, Napoli është gjithashtu në ngjitje dhe tani ndodhet në vendin e 20-të, një rritje me pesë vende nga grupi i fundit i renditjes.bante në pozitën e 22-të.

Edhe Milani është rritur ndjeshëm që nga publikimi i tabelës së fundit dhe aktualisht renditet në vendin e 35-të në tabelën e koeficienteve, me një përmirësim prej 11 vendesh. Juventusi ka ruajtur renditjen e tyre të mëparshme në vend të tetë në përgjithësi në Evropë, ndërsa Roma ka bërë të njëjtën gjë dhe mban vendin e tyre në vendin e 11-të.

UEFA publikon gjithashtu renditjen për sezonin aktual të futbollit evropian, në të cilin Napoli renditet i katërti në përgjithësi në të gjithë kontinentin, Interi është i gjashti, Milani i shtati. Për suksesin e saj në Ligën e Konferencës, Fiorentina renditet në vendin e 26-të, Juventusi renditet i 29-ti me Romën afër në vendin e 30-të dhe Lazio në vendin e 67-të.

LEXO EDHE:

Back to top button