Sulm ndaj forcave qeveritare në Iranin juglindor, katër të vdekur

Sulm ndaj forcave qeveritare në Iranin juglindor, katër të vdekur

Katër anëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit u vranë në juglindje të vendit dhe vrasësit u larguan në Pakistanin fqinj pas shkëmbimit të zjarrit, njoftoi sot agjencia shtetërore iraniane IRNA.

Sulmi ndodhi në zonën Sarawan të provincës Sistan dhe Baluchistan, e cila kufizohet me Afganistanin dhe Pakistanin. Zona ishte skenë e trazirave gjatë protestave në Iran, dhe në të njëjtën kohë ajo ndodhet në rrugët e drogës nga Afganistani.

Sipas IRNI, e cila i referohet deklaratës së Gardës Revolucionare, tre të vrarët ishin pjesëtarë të milicisë Basij, të cilët konsiderohen si grushte tronditëse të regjimit kundër protestuesve.

Rajoni Sistan-Baluchistan është shtëpia e pakicës Sistani, të cilët praktikojnë versionin shiit të Islamit, dhe shumica e baluçëve, sunitë, të cilët janë ankuar për diskriminim nga qeveria qendrore nga Teherani për vite me radhë.

Grupi kryengritës i Balochistanit, Jaish al-Adl, ka sulmuar më parë forcat iraniane të sigurisë në zonë, por deri më tani nuk ka marrë përgjegjësinë për incidentin e fundit.

Jaish al-Adl besohet të ketë një strehë të sigurt në Pakistanin me shumicë sunite.

LEXO EDHE:

Back to top button