Ukraina mund të rimarrë të gjithë territorin deri në fund të vitit 2023 – përveç Krimesë

Ukraina mund të rimarrë të gjithë territorin deri në fund të vitit 2023 – përveç Krimesë

Ukraina ka gjasa të mira për të çliruar të gjithë territorin e saj – përveç Krimesë – deri në fund të vitit 2023, thotë një ekspert ushtarak.

Qytetet si Severodonetsk, Melitopol dhe madje edhe Mariupol mund të çlirohen nëse forcat e Volodymyr Zelenskyt vazhdojnë me sukses kundërsulmet e tyre, sipas ish-oficerit të inteligjencës ushtarake britanike, Philip Ingram.

Ndërsa po i afrohemi fundit të një viti që ka parë Rusinë e Vladimir Putinit të pushtojë fqinjin e saj, duke shkaktuar humbje të mëdha dhe duke sjellë rikthimin e paprecedentë të luftës në Evropë, Sky News analizon se çfarë mund të ndodhë në Ukrainë në vitin 2023.

Që nga dita e parë e pushtimit, kur forcat e Kremlinit iu afruan Kievit, mbrojtësit ukrainas kanë rimarrë më shumë se gjysmën e territorit të pushtuar nga Rusia, transmeton Telegrafi.

Presidenti ukrainas ka këmbëngulur se forcat që drejton do të çlirojnë të gjithë territorin, duke përfshirë zonat në Donbas dhe Krime, e cila ishte pushtuar në vitin 2014.

Ndërsa ekspertët mbeten të ndarë nëse kjo do të jetë e mundur përfundimisht, forcat e Ukrainës kanë demonstruar guximin dhe vendosmërinë e tyre në fushëbetejë.

Në ditët e para të luftës u shfaq forca e ushtrisë ukrainase në mbrojtje të qytetit port të Mariupolit, në të cilin një grup i vogël trupash qëndroi për 82 ditë kundër mosmarrëveshjeve të tmerrshme – duke blerë kohë për forcat e mbrojtjes dhe për tu furnizuar me armë perëndimore.

Kohët e fundit, kundërsulmet mahnitëse në lindje dhe jug kanë bërë që forcat ruse të tërhiqen nga Kharkiv dhe Kherson.

Pra, çfarë mund të ndodhë vitin e ardhshëm?

Ish-oficeri i inteligjencës, Ingram thotë se gjithçka mund të varet nga ajo që do të bëjë Ukraina në javët e ardhshme, ndërsa kërkon të përparojë edhe më tej.

“Nëse kundërsulmi i tyre i radhës është po aq i suksesshëm sa dy të mëparshmit – dhe nuk shoh arsye pse të mos jetë – ekziston një mundësi e madhe që të rimarrin të gjitha territoret deri në fund të vitit. Kështu që unë mendoj se viti 2023 do të jetë një vit i kundërsulmeve dhe sukseseve të mëtejshme të Ukrainës. Unë mendoj se pas saj do të mund të diskutojmë rreth potencialit të operacioneve ushtarake për të rimarrë Krimenë”, pohoi ai.

Ingram tha se sukseset e mëtejshme të Ukrainës do të shkaktonin edhe më shumë mospajtime brenda Rusisë, ndoshta duke vënë në rrezik sundimin e presidentit Vladimir Putin.

Ai tha se rimarrja e Mariupolit, në veçanti do të kishte ndikim të madh psikologjik.

Megjithatë, jo të gjithë ekspertët bien dakord për këtë të ardhme të Ukrainës gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Furnizimet me armë perëndimore

Zëvendës-Marshalli në pension i Forcave Ajore të Mbretërisë së Bashkuar, Sean Bell argumentoi se Perëndimi mund të mbështesë Ukrainën edhe për një kohë, pasi furnizimet e armëve po pakësohen dhe vendosmëria e disa vendeve ndoshta do të dobësohet mes çmimeve të larta të energjisë dhe gazit.

“Kur shikoni shkallën e armëve që janë siguruar, nuk ka një gropë pa fund”, tha ai për Sky News duke shtuar se “Është shumë e vështirë ushtarakisht të shohësh Perëndimin të jetë në gjendje të mbështesë Ukrainën për më shumë se një vit”.

Ai tha se ndërsa presidenti Zelensky po bën thirrje publike për kthimin e të gjithë territorit, pas dyerve të mbyllura ai mund të jetë duke folur “pragmatikisht” për të ardhmen.

“Unë mendoj se kemi një burrështetas të shkëlqyeshëm, sepse nëse fitimi ka të bëjë me sigurimin e më shumë territoreve, atëherë, po. Nëse synimet strategjike të Putinit janë në fakt ndalimi i zgjerimit të NATO-s, kjo ka dështuar. Nëse synimi i saj ishte të rivendosë madhështinë e Rusisë, kjo ka dështuar. Nëse është të krijojë një ekonomi më të fuqishme, kjo ka dështuar”, deklaroi Bell.

“Pra, në varësi të asaj se çfarë zgjedhim të analizojmë prej një perspektivë të madhe strategjike, është shumë e vështirë të shihet se ky pushtim është diçka tjetër veçse një dështim i tmerrshëm për Putinin”, pohoi ish-ushtaraku.

Ai në fund shtoi se mund të ndodhë që të nisin bisedimet për një paqe afatgjate mes Ukrainës dhe Rusisë.

LEXO EDHE:

Back to top button