Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të së hënës, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Ai tha se shumë rajone u prekën dhe se autoritetet lokale paralajmëruan se rreth gjysma e rajonit të Kievit do të mbetet pa energji elektrike në ditët në vijim, shkruan BBC.

Gjatë natës, më shumë raketa goditën infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e banimit pranë qytetit jugor të Zaporizhzhia, thanë zyrtarët rajonalë.

Ukraina tani po përballet me temperatura nën zero në shumë rajone dhe me reshje bore, derisa miliona njerëz janë pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Ekziston frika se një numër njerëzish mund të vdesin nga hipotermia.

 

LEXO EDHE:

Back to top button