Ushtria e Ukrainës thotë se ka rrëzuar 18 raketa lundrimi nga qielli gjatë sulmeve ruse në infrastrukturë

Ushtria e Ukrainës thotë se ka rrëzuar 18 raketa lundrimi nga qielli gjatë sulmeve ruse në infrastrukturë

Ushtria ukrainase tha se shkatërroi disa raketa lundrimi ruse gjatë një sërë sulmesh në infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin të shtunën.

Forcat ajrore të vendit thanë se “18 raketa lundrimi armike u shkatërruan nga aviacioni, njësitë e raketave anti-ajrore dhe grupet e lëvizshme të zjarrit”.

“Përveç kësaj, rusët sulmuan nga anijet në Detin e Zi me raketa lundrimi Kalibr. Gjithsej 16 starte”, shkruan në internet Forca Ajrore e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

CNN nuk mund të konfirmojë në mënyrë të pavarur pretendimet e ushtrisë ukrainase.

Disa raketa që fluturonin drejt Kievit të shtunën u rrëzuan gjithashtu nga forcat e mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë të veçantë kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko.

Një seri sulmesh në të gjithë Ukrainën të shtunën deri më tani ka lënë pa energji elektrike banorët në pjesë të Odesa, Cherkasy, Kropyvnitsky, Rivne, Khmelnytskyi dhe Lutsk, sipas zyrtarëve në secilin rajon.

Ukraina është përballur me një sulm të gjerë në infrastrukturën kritike dhe burimet e energjisë që nga 10 tetori.

LEXO EDHE:

Back to top button