Ushtria izraelite sulmon shkollën në Rripin e Gazës, vriten 16 palestinezë

Ushtria izraelite sulmon shkollën në Rripin e Gazës, vriten 16 palestinezë

Të paktën 16 persona janë vrarë në një sulm ajror izraelit në një shkollë në Rripin e Gazës, thanë zyrtarët palestinezë. Ndërkohë raportohet për dhjetëra të tjerë të plagosur.

Ndërtesa po strehonte mijëra njerëz të zhvendosur në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se goditën disa “terroristë që vepronin në strukturat e vendosura në zonën e shkollës Al-Jaouni”. Ndërkohë, raportohet se 10 persona janë vrarë në një sulm të veçantë ajror në një shtëpi në kamp.

Video nga skena e grevës së shkollës Nuseirat tregon të rriturit dhe fëmijët duke bërtitur në një rrugë të mbushur me tym të mbuluar me pluhur dhe rrënoja, ndërsa vrapojnë për të ndihmuar të plagosurit.

Dyshohet se sulmi kishte në shënjestër katet e sipërme të shkollës, e cila ndodhet pranë një tregu të frekuentuar.

LEXO EDHE:

Back to top button