Ushtria ukrainase raporton për luftime të ashpra në lindje

Ushtria ukrainase raporton për luftime të ashpra në lindje

Forcat ukrainase kanë zmbrapsur sulme të shumëfishta ruse në lindje, ka thënë ushtria ukrainase më 18 nëntor, teksa Moska ka vazhduar të shënjestrojë infrastrukturën e energjisë, duke dëmtuar edhe më shumë furnizimet me rrymë dhe gaz.

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka thënë se ushtria ka luftuar ofensivën ruse në tetë lokacione në rajonet lindore në Donjeck dhe Luhansk.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë në adresimin e tij më 17 nëntor se 10 milionë ukrainas kanë mbetur pa rrymë, pas një vale të sulmeve ruse me raketa.

Të paktën shtatë persona janë vrarë në sulme dhe numri pritet të rritet.

“Ne jemi duke bërë gjithçka për të normalizuar furnizimet”, ka thënë Zelensky.

LEXO EDHE:

Back to top button