Vdes gruaja më e vjetër në botë

Vdes gruaja më e vjetër në botë

Ka ndërruar jetë në moshën 118-vjeçare gruaja më e vjetër në botë. Motra Andrè vdiq në Francë në natën mes të hënës dhe të martës në një shtëpi pushimi në Toulon.

E lindur Lucile Randon më 11 shkurt 1904 në Alès në Gard, ajo ishte shpallur nga Libri i Rekordeve Guinness si personi më i vjetër në botë pas vdekjes së japonezes Kane Tanaka, i cili vdiq në moshën 119 vjeçare, 25 prillin e kaluar.

Prej disa vitesh fetarja e moshuar nuk e fshehu lodhjen dhe shpresonte të “ikte nga kjo botë”. Por “Zoti nuk më dëgjon”, tha ajo një vit më parë. E kufizuar në një karrige me rrota dhe e verbër, motra Andrè u pendua që kishte humbur disa nga aftësitë e saj fizike.

“Thuhet se puna vret, por puna më bëri të jetoj. Kam punuar deri në moshën 108 vjeç”, tha ajo prillin e kaluar kur u bë dekane e njerëzimit, pasi ka qenë fillimisht e Francës dhe më pas e Europës.

“Është një trishtim i madh, por është ajo që ajo donte, dëshira e saj ishte të arrinte vëllain e saj të dashur. Për të, ishte një çlirim,” komentoi David Tavella, kreu i komunikimit në shtëpinë e të moshuarve Sainte-Catherine-Labouré.

LEXO EDHE:

Back to top button