(Video) Një punëtor në një fabrikë birre të famshme në Kinë u filmua duke urinuar në lëndë të parë, është hapur një hetim

Një nga prodhuesit më të mëdhenj të birrës në Kinë njoftoi se menaxhmenti kishte hapur një hetim pasi një video u shfaq këtë javë të një punonjësi të fabrikës duke urinuar në lëndë të parë.

Një video e postuar në internet të enjten supozohet se tregon një punëtor në një magazinë të birrës Tsingtao duke u ngjitur në një enë me mure anësore të larta dhe duke urinuar në përmbajtjen e saj.

Klipi ka qarkulluar në rrjetet sociale kineze dhe ka mbledhur dhjetëra miliona shikime në platformën e njohur Weibo.

Kompania Tsingtao tha dje se kishin kontaktuar policinë për ngjarjen dhe se hetimi ishte në vazhdim. “Kompania jonë i kushton rëndësi të madhe videos së publikuar nga Birraria Tsingtao Nr.19 më 19 tetor”, tha prodhuesi i birrës në një deklaratë.

“Ne e raportuam incidentin në polici sa më shpejt që mundëm, dhe autoritetet e sigurisë publike u përfshinë gjithashtu në hetim”, shtoi ajo.

“Aktualisht, grupi i maltit në fjalë është plotësisht i vulosur. Kompania vazhdon të monitorojë procesin e menaxhimit në një përpjekje për të siguruar cilësinë e produktit.

Shumë përdorues të mediave sociale reaguan me zemërim ndaj videos dhe shprehën mbështetje për një nga markat më të famshme të pijeve në Kinë.

“Unë sugjeroj që kompania ta çojë këtë djalë në gjykatë dhe ta bëjë atë të paguajë dëmshpërblimin për dëmin,” shkroi një përdorues i Weibo, me disa që shfrytëzojnë rastin për të tallur pijen e famshme.

“Gjithmonë kam thënë se birra këtu është si pishi i kalit”. Më rezulton se kam gabuar”, ka komentuar njëri prej tyre, ndërsa një tjetër ka shkruar: “Faleminderit, mendoj se tani e tutje do të pi verë në vend të birrës”.

Tsingtao është fabrika e dytë më e madhe e birrës në Kinë dhe është e listuar mirë në Hong Kong, dhe bare të shumta në të gjithë Azinë Lindore zakonisht furnizojnë frigoriferët e tyre me këtë lloj birre.

Vitet e fundit, kompania ka kërkuar të përshtatet me shijet e konsumatorëve të rinj kinezë përmes ndryshimeve në prodhimin e birrës artizanale dhe produkteve të tjera.

 

LEXO EDHE:

Back to top button