VIDEO/ Tom Fjuri, edhe pse rrëzohet fiton duelin me Xhejk Pollin

Tomi Fjuri u ngrit pas rrëzimit të pësuar nga Xhejk Poll, për të mposhtur rivalin e tij dhe për të zgjidhur rivalitetin e tyre dyvjeçar. Vëllai i Tajson Fjurit dominoi pjesën më të mëdha të meçit gjatë së cilës të dy boksierëve iu hoqën pikë nga gjyqtari, por i trembi tifozët e tij kur u rrëzua në raundin e fundit.

Mirëpo, gjyqtarët e shënuan ndeshjen në favor të britanikut, pasi ai i shkaktoi humbjen e parë yllit të mediave sociale. Poll dhe Fjuri më në fund shkuan në ring pas dy përpjekjeve të dështuara. Lufta e tyre e parë u anulua kur Fjuri theu një brinjë në stërvitje, ndërsa e dyta u anulua kur britanikut iu refuzua hyrja në Nju Jork.

Poll me siguri kërkoi një ndalim me tre raunde të mbetura, por ishte Fjuri ai që vazhdoi të jepte goditjet më të forta. Britanikut më pas iu hoq një pikë për shkak të mosangazhimit. Poll u përpoq ta çonte luftën kundër Fjurit në raundin e parafundit, por stili i tij i boksit nuk kishte efekt dhe kundërshtari u kundërpërgjigj mirë. Dhe ai e rrëzoi Fjuryi në fillim të raundit me dorën e majtë drejt për t’i dhënë vetes një shans. Fjuri u tërhoq dhe këmbënguli se kishte rrëshqitur, por arbitri nuk hoqi dorë nga numërimi i tij. Dhe britaniku u përgjigj mirë duke e mbështetur Pollin në litarë dhe duke e detyruar atë të kapej. Asnjëri prej tyre nuk mundi të përfundonte luftën, pasi vlerësimi shkoi  te gjyqtarët, të cilët e shpallën Fjurin fitues.

LEXO EDHE:

Back to top button