Zelensky: Asnjë marrëveshje me Putinin për shkëmbime territoresh

Zelensky: Asnjë marrëveshje me Putinin për shkëmbime territoresh

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përjashtuar mundësinë e të hequrit dorë nga territori i tij në këmbim të një marrëveshje të mundshme për paqe me Rusinë.

Në një intervistë për BBC, pothuajse pas një viti nga pushtimi i plotë i Rusisë, ai paralajmëroi se nëse jep territor në këmbim të paqes do të thotë se Rusia mund të “vazhdojë të kthehet”, ndërsa armët perëndimore do të afrojnë paqen.

Zelensky tha gjithashtu se kishin filluar përgatitjet për një sulm në pranverë.

“Sulmet ruse po ndodhin tashmë nga disa drejtime,” tha ai.

Megjithatë, ai beson se forcat e Ukrainës mund të vazhdojnë t’i rezistojnë përparimit të Rusisë derisa të jenë në gjendje të nisin një kundërofensivë, megjithëse ai përsëriti thirrjet e tij për më shumë ndihmë ushtarake nga Perëndimi.

“Sigurisht, armët moderne përshpejtojnë paqen. Armët janë e vetmja gjuhë që Rusia kupton,” tha Zelensky për BBC.

Ai u takua me liderët e MB dhe BE javën e kaluar në një përpjekje për të forcuar mbështetjen ndërkombëtare dhe për të kërkuar armë moderne për të mbrojtur vendin e tij. Kur presidenti i Ukrainës kërkoi avionë luftarakë modernë, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha se “kërkesa e tij do të shqyrtohet”.

Por Kievi është bërë gjithnjë e më i frustruar me kohën që po dërgohen armët perëndimore. Dorëzimi i tankeve të betejës, të premtuara muajin e kaluar nga një sërë vendesh perëndimore, përfshirë Gjermaninë, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, mendohet se duhen ende disa javë që ato të mbërrijnë në fushë betejë.

Presidenti Zelensky adresoi gjithashtu një kërcënim të liderit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, për të zhvilluar luftë së bashku me trupat ruse nga territori i tij, nëse një ushtar i vetëm ukrainas kalon kufirin.

“Shpresoj se Bjellorusia nuk do t’i bashkohet luftës,” tha ai. “Nëse ndodh, ne do të luftojmë dhe do të mbijetojmë. Lejimi i Rusisë që të përdorë Bjellorusinë si një stacion për një sulm përsëri do të ishte një “gabim i madh”, shtoi ai.

Forcat ruse nisën një pjesë të pushtimit të tyre nga Bjellorusia 12 muaj më parë. Ata u nisën me makinë në jug drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kievit, por u luftuan dhe u detyruan të tërhiqen brenda javësh, pasi pësuan viktima të rënda.

Kur u pyet nëse ishte i befasuar nga taktikat e Rusisë në luftë, Zelensky i përshkroi ato si “të pavlera”.

“Mënyra se si ata shkatërruan gjithçka. Nëse ushtarët e tyre morën dhe zbatuan ato urdhra, kjo do të thotë se ata ndajnë të njëjtat vlera.”

Të dhënat ukrainase të publikuara këtë javë sugjeruan se trupat ruse në Ukrainë po vdisnin në numër më të madh këtë muaj se në çdo kohë që nga java e parë e pushtimit të tyre. Shifrat nuk mund të verifikohen, por Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se tendencat ishin “me gjasë të sakta”.

“Sot, mbijetesa jonë është uniteti ynë”, tha Zelensky se si mendonte se lufta do të përfundonte. “Unë besoj se Ukraina po lufton për mbijetesën e saj. Vendi po shkonte drejt Evropës ekonomikisht dhe përmes vlerave”, tha ai.

“Ne zgjodhëm këtë rrugë. Ne duam garanci sigurie. Çdo kompromis territorial do të na bënte më të dobët si shtet.”

“Nuk ka të bëjë vetëm me kompromisin. Pse do të kemi frikë nga kjo? Ne kemi miliona kompromise në jetë çdo ditë.”

“Pyetja është me kë? Me Putinin? Jo. Sepse nuk ka besim. Dialog me të? Jo. Sepse nuk ka besim.” tha ai.

LEXO EDHE:

Back to top button