Zelensky i bën thirrje Perëndimit që të paralajmërojë Rusinë që të mos shpërthejë një digë të madhe në jug

Zelensky i bën thirrje Perëndimit që të paralajmërojë Rusinë që të mos shpërthejë një digë të madhe në jug

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Perëndimit që të paralajmërojë Rusinë që të mos shpërthejë një digë të madhe që do të përmbytte një pjesë të Ukrainës jugore, derisa forcat e tij përgatiten të shtyjnë trupat e Moskës nga Khersoni në një nga betejat më të rëndësishme të luftës.

Në një fjalim televiziv, Zelensky tha se forcat ruse kishin vendosur eksplozivë brenda digës së madhe Nova Kakhovka, e cila mban prapa një rezervuar të madh që dominon pjesën më të madhe të Ukrainës jugore, dhe po planifikonin ta hidhnin në erë.

“Tani të gjithë në botë duhet të veprojnë fuqishëm dhe shpejt për të parandaluar një sulm të ri terrorist rus. Shkatërrimi i digës do të nënkuptonte një katastrofë në shkallë të gjerë”, tha ai.

Rusia akuzoi Kievin në fillim të kësaj jave për goditje të digës me raketë dhe planifikimin e shkatërrimit të saj, në atë që zyrtarët ukrainas e quajtën një shenjë se Moska mund ta hedhë në erë dhe të fajësojë Kievin. Asnjëra palë nuk dha prova për të mbështetur pretendimet e tyre.

Dnipro e madhe përçart Ukrainën dhe është disa kilometra e gjerë në disa vende. Shpërthimi i digës mund të dërgojë një mur me ujë që të përmbyt vendbanimet poshtë saj, drejt qytetit të Khersonit, të cilin forcat ukrainase shpresojnë ta rimarrin në një përparim të madh.

Kjo do të shkatërronte gjithashtu sistemin e kanaleve që ujit pjesën më të madhe të Ukrainës jugore, duke përfshirë Krimenë, të cilën Moska e kapi në vitin 2014.

LEXO EDHE:

Back to top button