Zhduken mbi dy tonelata uranium në Libi, rritet frika për sigurinë bërthamore

Zhduken mbi dy tonelata uranium në Libi, rritet frika për sigurinë bërthamore

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) dha alarmin se 2.5 ton uranium janë zhdukur nga një vendndodhje sekrete në Libi, pasi inspektorët e saj vizituan bazën, sipas Reuters.

Është e paqartë se kur u zhduk uraniumi. Inspektorët thuhet se donin të vizitonin vendin vitin e kaluar, por udhëtimi ishte shtyrë për shkak të luftimeve midis milicive të ndryshme libiane.

IAEA tha se vendi ku u ruajt uraniumi nuk ishte në territorin e kontrolluar nga qeveria. Në një deklaratë, IAEA tha se do të kryejë aktivitete të mëtejshme “për të sqaruar rrethanat rreth heqjes së materialit bërthamor dhe vendndodhjen e tij aktuale”.

Ekziston frika se uraniumi mund të përbëjë rrezik radiologjik, si dhe shqetësime për sigurinë bërthamore. Që kur ish-diktatori libian, kolonel Muammar Gaddafi u rrëzua në vitin 2011, vendi është ndarë në fraksione konkurruese politike dhe ushtarake.

Tani është e ndarë midis një qeverie të përkohshme në kryeqytetin Tripoli dhe një qeverie tjetër në lindje.

LEXO EDHE:

Back to top button